DLUHY LIDÍ
Mladí lidé v Česku dluží v průměru 28 700 korun. Vyplývá to z údajů společnosti Kruk, která spravuje nesplácené dluhy tisíců Čechů mezi 18. a 24. rokem života.
Nejčastěji dluží telefonním operátorům (42 %), nebankovním finančním institucím (15 %), bankám (10 %). Mladí lidé také často neplatí závazky vůči dodavatelům telekomunikačních služeb (poplatky za internet nebo televizi) a pojišťovnám.
Více jsou zadluženy mladé ženy – 30 600 Kč oproti 27 300 Kč u mužů. Nejvíce zadlužených mladých lidí má trvalý pobyt v Moravskoslezském kraji. Mladí lidé do 24 let nejčastěji dluží částku mezi 5 000–10 000 Kč (35,84 %) a částku do 5 000 Kč (27,44 %).
Mladí lidé po dovršení 18 let a ukončení středoškolského vzdělání často podnikají první kroky k samostatnosti. Bez ohledu na to, jestli se jedná o založení rodiny, odjezd na studia do jiného města nebo třeba pokus o získání prvního zaměstnání na plný úvazek.
Nebankovní společnosti jednají s dlužníky lépe než banky - čtěte ZDE
Kreditní karty a krize: Češi dluží na kartách pětkrát více než v roce 2005 - čtěte ZDE
Dluhy této věkové skupiny nejčastěji souvisejí s neuváženým hospodařením s domácím rozpočtem a s nevydařenými investicemi do „životních příležitostí”, včetně pokusů o rozjezd vlastního podnikání.
Mladí lidé jsou také nároční spotřebitelé – pozorně sledují změny na trhu a rádi kupují novinky – elektroniku (typicky chytré telefony a tablety), sportovní vybavení, oblečení či počítačové hry. Tyto potřeby jsou čím dál častěji financovány z půjček nebo kupované na splátky.
„Po obdržení občanského průkazu získává mladý člověk možnost podepsat smlouvu týkající se dlouhodobých závazků – jedná se většinou o využívání služeb s pozdějším vyúčtováním nebo úvěry různé hodnoty. Důležité je, že začíná být zcela zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Bohužel se rychle ukazuje, že si příliš neuvědomuje svoje chyby. Právě kvůli tomuto nedostatku sebereflexe se mladí lidé dostávají nejprve do drobných finančních potíží, které často zametají pod koberec, jak se ale tyto záležitosti táhnou roky, začínají představovat vážný problém,“ říká Krzysztof Różycki, generální ředitel společnosti Kruk Česká a Slovenská republika.
Mladí lidé jsou ale naštěstí druhou nejméně početnou věkovou kategorií dlužníků společně se seniory. Pro zajímavost, nejvíce českých dlužníků patří do věkové kategorie 35–44 let (28,83 % celkem, resp. 29,75 % mužů a 27,5 % žen), následované kategorií 25–34 let (26,16 % celkem, resp. 27,07 % mužů a 24,85 % žen) a 45-54 let (22,15 % celkem, resp. 21,20 % mužů a 23,52 % žen).
Období mezi 18. a 24. rokem života je nejlepší životní fází pro všestranný rozvoj nejrůznějších aktivit, osobnosti a společenského působení člověka. Mladí lidé čím dál častěji odkládají založení rodiny a snaží se užívat si života. Cestování a různá zábava typu kina, koncertů, festivalů nebo večírků ovšem vyžadují větší finanční výdaje.
„Mladí lidé se musí naučit rozvážnému přístupu k závazkům, což občas bývá dost složité a těžké učení. Důležité je také převzetí odpovědnosti sami za sebe a uvažování o budoucnosti v dlouhodobé perspektivě. Nedostatky v této dovednosti a utíkání od problémů při prvních drobných potížích, jako je např. nezaplacená pokuta za jízdu městskou hromadnou dopravou bez lístku nebo neukončení smlouvy s telekomunikačním operátorem, mohou způsobit velké problémy v budoucnu a vést až ke ztrátě důvěryhodnosti,“ připomíná Krzysztof Różycki.
Kde nepomůže odpovědný přístup dlužníka, nastoupí soudy a případně exekuce. A co je nejpodstatnější – dluhy samovolně nemizí. Nesolidní dlužník může být i po letech zapsán do rejstříku dlužníků, přičemž tento záznam prakticky znemožňuje čerpat v budoucnu úvěr v bance nebo nakupovat na splátky.