Jdi na obsah Jdi na menu
 


HDP

 

Ekonomika je stále slabá

  9:09
Rok a půl recese v Česku skončil. V období od dubna do června začala ekonomika oživovat, celková situace však stále není dobrá. Úřady práce dobývá armáda nezaměstnaných a mzdy nerostou. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu alespoň může firmy povzbudit k tomu, aby více utrácely.
Výrobní hala Siemensu

Česko je venku z recese, ale vyhráno nemá. Ilustrační snímek. | foto: Siemens

Šest čtvrtletí po sobě výkon ekonomiky klesal. Až letos od dubna do června hrubý domácí produkt rostl ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,7 procenta. Výsledek je pozitivní, ale neměl by se přeceňovat.

"Obrat ekonomiky do kladných mezičtvrtletních čísel je první vlaštovkou křehkého oživení ekonomiky. Ale jedna vlaštovka jaro nedělá," říká analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Z dlouhodobého pohledu podle ní ekonomice chybí silné růstové impulsy. "Motor v podobě přílivu přímých zahraničních investic se již zadrhl a nový zatím nenastartoval," dodala.

Nejzajmavější na dnešním čísle je podle Horské fakt, že oživení je taženo hlavně zahraniční poptávkou. "Vezeme se s Německem," glosuje růst analytička.

 

Odborníci tvrdí, že ukončení recese není překvapením, přesto však většinou čekali, že ekonomika poroste pomaleji.

Vzhledem k dopadu krize na lidi může být růst HDP stěží útěchou. Bez práce je stále přes půl milionu lidí, reálné mzdy klesají a domácnosti neutrácejí. Navíc ekonomové tvrdí, že do velké míry za oživením stojí mimořádné vlivy, především fakt, že se obchodníci na konci roku předzásobili tabákovými výrobky a nyní opět sklady naplňují.

Firmy by mohly více utrácet

Proč trvala recese tak dlouho? Ekonom Petr Dufek z ČSOB tvrdí, že v první řadě ekonomiku přidusily vládní restrikce, založené i na zvyšování daní. Například DPH rostla za období recese hned dvakrát. Zvýšily se ceny zboží v obchodech, jenomže mzdy rostly tak pomalu, že nemohly zdražování kompenzovat. Lidé v důsledku méně nakupovali, což se odráželo ve výkonu celé ekonomiky.

Výsledky HDP

Meziročně ekonomika klesla o 1,2 procenta, mezičtvrtletně stoupla o 0,7 procenta. Odhad ČSÚ bude později upřesněn.

"Podobně reagovaly firmy, které raději odkládaly investice na příznivější dobu. V této situaci se navíc začal projevovat útlum zahraniční poptávky, na níž je česká ekonomika bytostně závislá," vysvětluje Dufek. Podle něj bude má zpráva spíš psychologický význam, mohla by například povzbudit chuť firem více utrácet a méně šetřit.

"Podíváme-li se ovšem na současnou situaci na trhu práce, tak zpráva o konci recese tady asi negativní nálady nepřeválcuje, avšak v dalších měsících bychom se mohli dočkat více pozitivních informací z ekonomiky a také stabilizace nezaměstnanosti a časem snad i postupného zlepšování finanční situace domácností, zejména pak v příštím roce," věří Dufek.

Růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí o 0,7 procenta, přitom zřejmě bude podle analytika Raiffiesenbank Václava Frančeho jedním z nejvyšších v Evropě. "Německá ekonomika vzrostla shodně o 0,7 procenta mezičtvrtletně, francouzská o 0,5 procenta, slovenská jen o 0,3 procenta a rakouská o 0,2 procenta," uvedl.

"Druhé čtvrtletí odčinilo negativní překvapení z předchozího období, neznamenalo ale obrat k široce založenému růstu ekonomiky. Česká ekonomika nadále zůstává obětí stagnace světového obchodu, která na ní kvůli velké závislosti na exportu doléhá víc než na méně otevřené ekonomiky," uvedl analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek.

 
 

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/cesko-je-venku-z-nejdelsi-recese-v-historii-f2h-/ekonomika.aspx?c=A130814_090914_ekonomika_fih